Borys: Należy zakładać, że proces tranzycji stawek WIBOR/WIRD zajmie dwa-trzy lata

Borys: Należy zakładać, że proces tranzycji stawek WIBOR/WIRD zajmie dwa-trzy lata

6 września, 2022 0 przez admin

Serwis AGD

2022-09-06 17:42

publikacja
2022-09-06 17:42

Borys: Należy zakładać, że proces tranzycji stawek WIBOR/WIRD zajmie dwa-trzy lata
Borys: Należy zakładać, że proces tranzycji stawek WIBOR/WIRD zajmie dwa-trzy lata
fot. Kamil Zajaczkowski / / Shutterstock

Należy zakładać, że proces tranzycji stawek WIBOR/WIRD zajmie dwa-trzy lata – powiedział dziennikarzom prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jego zdaniem, od przyszłego roku w polskim sektorze bankowym powinny pojawić się kredyty oparte o nową stawkę.

„Nie przyjęliśmy jeszcze ostatecznie 'roadmapy’, ale należy zakładać, że ten proces zajmie maksymalnie dwa-trzy lata” – powiedział Borys.

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. wskaźników wybrał indeks WIRD jako alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej, który docelowo ma zastąpić WIBOR i stać się wskaźnikiem kluczowym.

Kolejnym krokiem KS NGR będzie przyjęcie mapy drogowej określającej harmonogram działań mających na celu zastąpienie wskaźnika referencyjnego WIBOR wskaźnikiem WIRD.

Zdaniem prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, od przyszłego roku w polskim sektorze bankowym powinny pojawić się kredyty oparte o nową stawkę.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających.

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

„W mojej ocenie banki będą miały możliwości oferowania kredytów hipotecznych w oparciu o WIRD od przyszłego roku. W większości krajów ta tranzycja wyglądała tak, że na początek wchodziły nowe produkty, później był taki okres do dwóch lat tranzycji całego portfela na nową stawkę, ze spreadem korygującym. Więc zakładam, że od początku przyszłego roku w polskim sektorze bankowym pojawią się kredyty oparte o nową stawkę, bo banki mają tu też coś do wygrania. Nowa stawka jest niższa, więc pierwsze banki, które zdecydują się na przejście na nową stawkę, będą bardziej konkurencyjne na rynku” – powiedział Borys w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

„W tej chwili prognozy pokazują, że w tym roku GPW Benchmark rozpocznie regularne publikowanie nowego benchmarku, więc umożliwi to już tworzenie produktów w oparciu o nową stawkę. I nawet brak początkowo instrumentów zabezpieczających nie stanowi tutaj bariery, dużą część portfela kredytu hipotecznego zabezpiecza się po stronie depozytowej, to nie jest bariera” – dodał.

(PAP Biznes)

pat/ tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy



Source link