Cebulowy kryzys w Indiach. Rolnicy wyszli na ulice, dostają równowartość 10 zł za 100 kg warzywa

Cebulowy kryzys w Indiach. Rolnicy wyszli na ulice, dostają równowartość 10 zł za 100 kg warzywa

15 marca, 2023 0 przez admin

Agata Wojciechowska2023-03-15 08:45redaktor

publikacja
2023-03-15 08:45

Rolnicy z zachodniej części Indii wyruszyli do Bombaju. Pokonując 200-kilometrową trasę, protestują przeciwko zbyt niskim ich zdaniem cenom cebuli. Rządowa propozycja odnośnie do ulg finansowych dla plantatorów została przez nich odrzucona. 

Cebulowy kryzys w Indiach. Rolnicy wyszli na ulice, dostają równowartość 10  zł za 100 kg warzywa
Cebulowy kryzys w Indiach. Rolnicy wyszli na ulice, dostają równowartość 10  zł za 100 kg warzywa
fot. Javed Dar / / Xinhua News Agency

Na fermach leżą rzędy cebul i gniją. Inni rolnicy palą swoje plony. Niektórzy decydują się zapakować paczki i wysłać warzywo do premiera Narendy Modiego. Jak się okazuje, plantatorom nie opłaca się zatrudnienie robotników do zbiorów, ponieważ koszty znacznie przewyższają zysk, który mogą uzyskać ze sprzedaży warzywa. W ciągu ostatnich tygodni ceny cebuli zanurkowały, czego powodem, zdaniem urzędników, miał być spadek popytu widoczny w zaludnionych północnych częściach Indii.

Ale nie tylko. Z powodu znacznych opadów deszczu w porze monsunowej rolnicy opóźnili swoje uprawy, a co za tym idzie – doprowadzili do nadwyżki zbiorów w marcu. Sytuacja się jeszcze pogorszy, kiedy za kilka tygodni na rynek trafią zbiory z zimowych upraw. 

Cebula politycznym warzywem Indii

Ceny cebuli w Indiach są bardzo chwiejne. Wpływa na nią znaczny popyt krajowy (w końcu jest jednym z podstawowych składników kuchni), nieoczekiwane zmiany pogody oraz nietrwałość, gdyż nie można jej zbyt długo przechowywać. Jest też upolitycznionym warzywem – nadmiar podaży może spowodować spadek cen, pogrążając tysiące rolników w kryzysie. Z kolei niedobór, a co za nim idzie – gwałtowny wzrost cen wywoła gniew konsumentów, który już w przeszłości doprowadzał nawet do upadku rządów. 

Na razie plantatorzy dostają tylko około 200-400 rupii (od 10 do 21 zł) za 100 kg cebuli. Aby zarobić 400 rupii, rolnik musi dostać co najmniej 1200 rupii za 100 kg cebuli na rynku hurtowym. Co jeszcze bardziej denerwuje uprawiających cebule? Ceny warzywa w sprzedaży detalicznej nie spadły mimo spadku ceny hurtowej. Na „klęsce urodzaju” zarabiają więc pośrednicy i handlarze. – To niefortunne, że rząd nie interweniuje – deneruje się przywódca rolników z Maharsztry Ajit Navale w BBC News

Indie gonią Chiny

Indie są drugim co do wielkości producentem cebuli na świecie (za Chinami). Od 10 do 15 proc. produkcji jest eksportowane do innych krajów. Cebule uprawia się przez dwie pory roku:

  • monsunową, która jest zbierana od grudnia do początku stycznia. Te cebule mają krótki okres przydatności i muszą szybko trafić na rynki;
  • zimową, zbieraną od połowy marca. Te warzywa są bardziej odporne i mogą być dłużej przechowywane. 
Źródło:
Agata Wojciechowska

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla „Gazety Wrocławskiej”, nagrywając dla Polskiego Radia i – ku zgorszeniu niektórych – kreując rzeczywistość w „Fakcie”. Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie.
Telefon: 71 748 9511

TematySource link