Chiński miliarder aresztowany w USA. Lista zarzutów jest długa

Chiński miliarder aresztowany w USA. Lista zarzutów jest długa

16 marca, 2023 0 przez admin

Chiński potentat nieruchomości Guo Wengui został oskarżony o oszustwa bankowe, malwersacje związane z funduszami inwestycyjnymi oraz pranie brudnych pieniędzy. Przez jego działania inwestorzy mieli stracić około 1 mld dol. Co dziwne, kilka godzin po aresztowaniu, w jego mieszkaniu wybuchł pożar. 

Chiński miliarder aresztowany w USA. Lista zarzutów jest długa
Chiński miliarder aresztowany w USA. Lista zarzutów jest długa
fot. BRENDAN MCDERMID / /  Reuters / Forum

Guo, zagorzały krytyk chińskiego rządu, który mieszkał w Stanach Zjednoczonych, został aresztowany w Nowym Jorku. Ten bliski współpracownik Donalda Trumpa i Steve’a Bannona jest oskarżony o defraudację lub sprzeniewierzenie 1 mld dolarów inwestorów przy użyciu swojej firmy medialnej GTV Media Group, programu pożyczek rolniczych za pośrednictwem Himalaya Farm Alliance oraz kryptowaluty Himalaya Coin. Łącznie przy tym procederze korzystał z 21 kont bankowych – podaje BBC News.

Swoich klientów „werbował” poprzez internet i organizacje non-profit: Rule of Law Fundation i Rule of Law Society. Były one powiązane z grupą, która szerzyła teorię mówiącą, że koronawirus został stworzony w chińskim laboratorium. Jako znany dysydent i krytyk chińskiego rządu zyskał zaufanie wielu członków chińskiej diaspory, którzy stanowią lwią część jego ofiar.

Zamiast wykorzystać 1 mld dolarów w sposób, w jaki obiecał swoim klientom, zainwestował pieniądze w fundusz hedgingowy wysokiego ryzyka. Ponadto kupił sobie luksusowy jacht za 37 mln dolarów, rezydencję w New Jersey o powierzchni 4 tys. metrów kw. i spersonalizowaną wersję samochodu sportowego Bugatti za 4,4 mln dolarów, perskie dywany o wartości 1 mln dolarów czy stojak na drewno kominkowe za 53 tys. dolarów. 

Sędzia federalny nie zgodził się na zwolnienie oskarżonego za kaucją. 

W oświadczeniu jedna z fundacji Gou określiła zarzuty jako „nieuzasadnione i sfabrykowane przez Komunistyczną Partię Chin”. W komunikacie napisano, że nie ma żadnych wiarygodnych dowodów na wytropione przez służby amerykańskie oszustwa. 

W sprawie oskarżony jest także William Je określany jako finansista Gou. Posiada on podwójne obywatelstwo: brytyjskie i chińskie (z Hongkongu). Na razie przebywa na wolności. Figuruje jako dyrektor dwóch spółek świadczących usługi finasnowe z siedzibą w Londynie: ACA Capital i Hamilton Investment Management. 

Kilka godzin po aresztowaniu w jego mieszkaniu wybuchł pożar. Stało się to w czasie, kiedy FBI przygotowywało się do przeszukania. Na razie przyczyna pojawienia się ognia jest badana – informuje CNN, powołując się na źródła bliskie sprawie.

Kim jest Guo Wengui?

Znany także jako Ho Wan Kwok i Miles Guo. Był deweloperem i podobno stał się tam jednym z najbogatszych ludzi. Chiny opuścił w 2014 roku. Trzy lata później poprosił o azyl polityczny w USA, oskarżając partię komunistyczną o prześladowanie. 

Współpracował ze Stevem Bannonem. W 2020 roku rozpoczęli kampanię o nazwie „Nowe Państwo Federalne Chin”, której celem było obalenie dotychczasowej władzy w Państwie Środka. Bannon został później aresztowany na jachcie należącym do Guo pod zarzutem zbierania funduszy na mur graniczny między USA a Meksykiem. Został ułaskawiony przez Trumpa. 

W zeszłym roku GTV Media Grup, należąca do Guo, zapłaciła 539 mln dol. Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, czyli amerykańskiemu organowi nadzoru finansowego w związku ze śledztwem. Zarzucano im wprowadzenie klientów w błąd w programie inwestycji w kryptowaluty. Firma nie przyznała się do winy.

Źródło:Source link