Duże zainteresowanie noclegami nad morzem. Ile trzeba będzie zapłacić w ferie?

Duże zainteresowanie noclegami nad morzem. Ile trzeba będzie zapłacić w ferie?

7 stycznia, 2023 0 przez admin

W okresie ferii zimowych czteroosobowa rodzina za tygodniowy nocleg nad morzem musi zapłacić około 1000 zł – wynika z danych portalu nocowanie.pl. Jak informują właściciele prywatnych kwater, pomimo wzrost cen zainteresowanie jest większe niż rok temu.

Duże zainteresowanie noclegami nad morzem. Ile trzeba będzie zapłacić w ferie?
Duże zainteresowanie noclegami nad morzem. Ile trzeba będzie zapłacić w ferie?
fot. Julia Zabrodzka / / FORUM

„W porównaniu do okresu świąteczno-noworocznego, możemy zauważyć pewnego rodzaju »ożywienie«, gdy weźmiemy pod uwagę noclegi w miejscowościach na Pomorzu Zachodnim podczas ferii” – przekazał PAP Karol Wiak z portalu nocowanie.pl

Z danych portalu nocowanie.pl wynika, że średnia cena siedmiodniowego wypoczynku np. w Kołobrzegu i Sarbinowie mieści się w przedziale od 900 zł do 1000 zł (za sześć nocy).

Ceny pobytu w prywatnych kwaterach nad morzem są uzależnione od wielu czynników, m.in. standardu i lokalizacji.

„Są jednak i takie obiekty – zazwyczaj z niższych kategorii – za które zapłacimy nawet 500-600 zł” – dodał Wiak.

Kwatery prywatne w Zachodniopomorskiem na okres ferii rezerwowano już w grudniu. Jak informują ich właściciele, ceny w porównaniu do ubiegłego roku wzrosły o średnio 25 proc., ale mimo to chętnych nie brakuje.

„W tym roku zainteresowanie jest większe niż w roku ubiegłym. Najczęściej goszczą u nas mieszkańcy Dolnego Śląska i tak będzie też podczas nadchodzących ferii” – przekazała PAP właścicielka prywatnej kwatery w Międzyzdrojach Małgorzata Różalska. Jak dodała, wpłynęły już pierwsze rezerwacje pobytów na lipiec.

Pomimo wzrostu zainteresowania noclegami w Zachodniopomorskiem, wciąż są dostępne kwatery i pokoje oferujące noclegi w okresie ferii. Według portalu nocowanie.pl to najchętniej wybierane miejsca noclegowe, decyduje się na nie około 25 proc. chętnych. Pozostałe w kategorii są apartamenty (20 proc.) i pensjonaty (10 proc.).

„Jeszcze dwa tygodnie temu, w pierwszej dwudziestce najchętniej wybieranych miejscowości był tylko Kołobrzeg, reszta to miejscowości z gór. W styczniu do Kołobrzegu dołączyło Sarbinowo i Ustronie Morskie” – przekazał Wiak.

Poza prywatnymi kwaterami na terenie województwa zachodniopomorskiego odbywać się będą też zorganizowane pobyty dla uczniów. W regionie zgłoszono do tej pory 25 wypoczynków, w których uczestniczyć będzie 945 osób, 724 to dzieci poniżej dziesiątego roku życia.

„W przypadku okresu zimowego wypoczynki organizowane są na terenie całego województwa, głównie w halach sportowych. Ośrodki nadmorskie są popularne głównie podczas wakacji” – przekazał PAP Daniel Wróbel z Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Osiemnaście spośród zarejestrowanych wypoczynków to organizacje spoza regionu. Weźmie w nich udział 617 uczniów z województw innych niż woj. zachodniopomorskie.

W górskich kurortach są jeszcze miejsca noclegowe na okres ferii

W najpopularniejszych górskich kurortach Karkonoszy – w Karpaczu i Szklarskiej Porębie – można jeszcze znaleźć miejsca noclegowego na okres ferii, które w tym roku w niektórych województwach rozpoczynają się 16 stycznia. Ceny noclegów są wyższe niż w roku ubiegłym o kilkanaście, kilkadziesiąt procent.

Według informacji uzyskanych przez PAP w Informacji Turystycznej Karpacza, w mieście u podnóża Śnieżki jest ponad 13 tys. miejsc noclegowych. Z tego część jest jeszcze wolna w okresie zbilżających się ferii. Co prawda w wyszukiwarce miejsc noclegowych na oficjalnej stornie Karpacza na okres ferii można znaleźć nieliczne oferty, ale już na popularnym portalu służącym do rezerwacji noclegów oferta jest bogatsza.

Ceny noclegów w Karpaczu wahają się w zależności od standardu. Trzy osobowa rodzina może naleźć nocleg na tydzień w cenach zaczynających się od 1,2 tys. zł, ale są też oferty sięgające 4 tys. zł.

W Szklarskiej Porębie jest ponad 12 tys. miejsc noclegowych. Podobniej jak w przypadku Karpacza, można wciąż znaleźć tu oferty noclegowe na okres ferii. Według informacji uzyskanych przez PAP w tamtejszej informacji turystycznej ceny noclegów są wyższe niż w ubiegłym roku o kilkanaście, kilkadziesiąt procent. W ubiegłym roku można było znaleźć pokój w pensjonacie w cenie 50-80 zł za osobę bez wyżywienia; w tym roku trzeba już zapłacić za najtańszą opcję 80-110 zł za osobę.

Z obserwacji pracowników Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie wynika, że w tym roku jest o wiele więcej rezerwacji na krótsze okresy – dwa, cztery dni – niż w roku poprzednim turyście, gdy rezerwowali tygodniowe pobyty.

W tym roku ferie rozpoczną się 16 stycznia w województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. 23 stycznia dwutygodniowy odpoczynek rozpoczną uczniowie z województwa warmińsko-mazurskiego, a 30 stycznia z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i śląskiego. 13 lutego ferie rozpoczną się zaś dla uczniów z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ amac/

autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ drag/Source link