Giżycko zabudowane obiektami turystycznymi. Nie wszystkim się to podoba

Giżycko zabudowane obiektami turystycznymi. Nie wszystkim się to podoba

24 września, 2022 0 przez admin

Serwis AGD

2022-09-24 08:31

publikacja
2022-09-24 08:31

Giżycko zabudowane obiektami turystycznymi. Nie wszystkim się to podoba
Giżycko zabudowane obiektami turystycznymi. Nie wszystkim się to podoba
fot. ZeroJeden / / Wikimedia Commons

W Giżycku nad brzegiem Niegocina prowadzone są dwie duże inwestycje: budowa restauracji na wodzie i kompleksu apartamentów. Władze miasta cieszą się, że polepsza się infrastruktura turystyczna i wpływy podatkowe do kasy miejskiej. Miłośnicy krajobrazu i część mieszkańców nie są zadowoleni.

„Stajemy się kurortem, z perspektywy władz miasta to większe wpływy podatkowe” – powiedział PAP burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz, odnosząc się do nowej inwestycji, która właśnie rozpoczyna się nad brzegiem jeziora Niegocin. W dawnej bazie LOK ulokowanej u ujścia kanału łuczańskiego do Niegocina właśnie rozpoczęło się porządkowanie terenu pod budowę siedmiu apartamentowców. Inwestor zapowiada na swojej stronie internetowej, że budynki będą „wtopione w malownicze nadbrzeże”, podkreśla też, że „dostępne tylko dla mieszkańców będą prywatna plaża i marina”.

„Urokliwy teren całego kompleksu wypełni starannie zaprojektowana zieleń, a komfortu dopełnią klub fitness, restauracja i sklep żeglarski” – zapowiada inwestor, który mimo zapowiedzi nie skontaktował się z PAP.

„Budowę apartamentowców prowadzi prywatna firma, która kupiła teren od innej firmy, nie od miasta. Jako miasto nie mamy wpływu na decyzję inwestora” – powiedział w rozmowie z PAP burmistrz Iwaszkiewicz. Podkreślił, że obecnie teren, na którym mają powstać apartamentowce jest zaniedbany, są tam zapuszczone, brzydkie budynki. „To uroku temu miejscu nie dodaje” – przyznał burmistrz.

Nowa inwestycja budzi emocje nie tylko w Giżycku. Miłośnicy krajobrazu i część mieszkańców nie patrzą na nią przychylnie.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

„Wśród członków stowarzyszenia Aktywne Giżycko nie ma zachwytu dla tego typu zabudowy nabrzeży. Nie tak powinno wyglądać zagospodarowanie tego co stanowi naszą perłę – linii brzegowych” – oświadczyło w mediach społecznościowych stowarzyszenie. Mieszkańcy zaś podkreślają, że powstaje „blokowisko dla bogatych, którzy będą głośno bawić się w sezonie. Poza sezonem będzie świeciło pustka i nic nie przyniesie dla miasta”.

„Niestety cały Niegocin zabetonowany, a my Giżyczanie nie mamy gdzie zamoczyć ręki w jeziorze, pozostaje nam tylko plaża miejska, a tych urokliwych plażyczek już nie ma” – zauważyła inna internautka odnosząc się do tego, że kilkaset metrów od planowanego kompleksu apartamentowców od ponad roku budowana jest restauracja na jeziorze Niegocin. W dno wbito pale, a na nich zbudowano dwupiętrową restaurację, która swoim ulokowaniem i architekturą także wzbudza kontrowersje.

„Miasto się rozwija, powstają nowe miejsca pracy, rośnie potencjał turystyczny. Idzie to czasami w parze z zabudową atrakcyjnych miejsc” – przyznał Iwaszkiewicz.

Giżycko nie miało dotąd tak zabudowanych nadbrzeży, jak np. sąsiednie Mikołajki. Brzegi jezior zabudowywane są także w wielu mniejszych miejscowościach na Mazurach – atrakcyjne tereny od lat są traktowane jako idealna inwestycja kapitału. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ mmu/

Źródło:PAPSource link