Holenderska Vittera czerpie ogromne zyski z handlu zbożem z Rosji

Holenderska Vittera czerpie ogromne zyski z handlu zbożem z Rosji

11 września, 2022 0 przez admin

2022-09-11 15:31, akt.2022-09-11 20:12

publikacja
2022-09-11 15:31

aktualizacja
2022-09-11 20:12

Holenderska Vittera czerpie ogromne zyski z handlu zbożem z Rosji
Holenderska Vittera czerpie ogromne zyski z handlu zbożem z Rosji
fot. Adwo / / Shutterstock

Pomimo licznych sankcji, nałożonych na Rosję z powodu agresji na Ukrainę, holenderska firma Viterra czerpie ogromne zyski z handlu rosyjskim zbożem, napełniając przy okazji wojenny skarbiec Kremla – napisał w weekend dziennik „De Volkskrant”.

Jak informuje gazeta, obroty firmy, która jest jednym z największych na świecie handlarzy zbożem i jednocześnie największym zagranicznym eksporterem zboża w Rosji, dzięki wzrostowi cen żywności ostatnio niemal się podwoiły.

„Podczas gdy takie firmy jak Shell i McDonald’s, wycofały się z Rosji po inwazji tego kraju na Ukrainę, często z ogromnymi stratami, handlująca zbożem Viterra, zdecydowała się pozostać” – czytamy w dzienniku. Firma operuje m.in. w porcie Tamań na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego.

„De Volkskrant” zauważa, że wszystko odbywa się w cieniu, albowiem oczy świata zwrócone były na Ukrainę, która od miesięcy nie mogła eksportować zboża z powodu blokady przez rosyjską marynarkę wojenną. Tymczasem handel zbożem, zarówno rosyjskim, jak i tym skradzionym Ukrainie, trwa w najlepsze.

Dziennik przypomina, że handel żywnością jest zwolniony z sankcji wobec Rosji, jednak zabroniona jest współpraca z podmiotami, na które nałożono sankcje.

„Holendrzy obsługują terminal zbożowy z rosyjskim partnerem, którego udziałowcami, według naszych ustaleń, jest rosyjski bank VTB oraz dwóch oligarchów” – napisał „De Volkskrant” i wskazuje, że bank jest ściśle powiązany z Kremlem i został objęty unijnymi sankcjami.

Firma odpowiada, że pomimo wojny musi nadal dostarczać żywność na świecie. „Napełnia przy okazji wojenny skarbiec Kremla” – ocenia holenderski dziennik.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mal/

Źródło:PAPSource link