Ich hełmy noszą Ukraińcy. Polska spółka z rekordowymi przychodami

Ich hełmy noszą Ukraińcy. Polska spółka z rekordowymi przychodami

4 stycznia, 2023 0 przez admin

2023-01-04 13:30

publikacja
2023-01-04 13:30

Wojna za naszą wschodnią granicą zwiększyła zapotrzebowanie na broń i elementy wyposażenia żołnierzy. Dla Maskpolu produkującego m.in. hełmy był to rekordowy rok.

Ich hełmy noszą Ukraińcy. Polska spółka z rekordowymi przychodami
Ich hełmy noszą Ukraińcy. Polska spółka z rekordowymi przychodami
/ Maskpol

Polski przemysł zbrojeniowy szybko się rozwija nie tylko w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale również dzięki ambitnym planom dozbrojenia i modernizacji polskiej armii. Maskpol, wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ma za sobą rekordowy rok — jego przychody przekroczyły 400 mln zł.

„Sytuacja spowodowana wojną oraz potrzeba zwielokrotnienia mocy produkcyjnych w związku z prognozowanym zwiększeniem liczebności Sił Zbrojnych RP do 300 tys. żołnierzy wpłynęła i zdeterminowała zarząd do podjęcia decyzji o zakupie przez Maskpol nowoczesnego budynku produkcyjno-magazynowego zlokalizowanego w Częstochowie na terenie podstrefy KSSE. Po niezbędnych pracach adaptacyjnych w tym nowoczesnym obiekcie od 2023 roku zostanie zlokalizowana produkcja umundurowania i wyposażenia indywidualnego żołnierzy i funkcjonariuszy” — poinformowano w komunikacie.

„W roku 2023 spółka będzie realizować następne inwestycje istotnie dla zwiększenia wydajności i mocy produkcyjnych obejmujące m.in. budowę nowego obiektu produkcyjnego w Konieczkach (zwielokrotnienie produkcji kamizelek kuloodpornych) oraz stworzenie infrastruktury do produkcji opancerzenia dla BWP BORSUK” — dodano.

Maskpol rozwija się w wielu kierunkach. Poza najbardziej kojarzonymi z firmą hełmami i kamizelkami kuloodpornymi przedsiębiorstwo zaangażowane jest wraz ze Stocznią Remontową Shipbuilding SA w dostawę trzech systemów OPBMR dla nowobudowanych okrętów Marynarki Wojennej RP. Chodzi o systemy filtrowentylacyjne w zakresie ochrony przed bronią masowego rażenia dla niszczycieli min klasy Kormoran.

Podczas branżowych targów MSPO w Kielcach Maskpol zdobył nagrodę Defender za projekt i wykonanie kamizelki kuloodpornej Rock One.

Sprzęt produkowany przez Maskpol już od roku 2014 trafia na Ukrainę (hełmy i kamizelki kuloodporne KWM-02). W roku 2022 do ukraińskich mundurowych trafiło kilkadziesiąt tysięcy jednostek sprzętu. Szczególnie rozpowszechnione w ukraińskich formacjach frontowych są hełmy bojowe Maskpol różnych typów.

JM

Źródło:
TematySource link