Jakimi autami jeżdżą polscy biskupi? Na pewno wygodnymi

Jakimi autami jeżdżą polscy biskupi? Na pewno wygodnymi

17 marca, 2023 0 przez admin

Agata Wojciechowska2023-03-17 09:55redaktor

publikacja
2023-03-17 09:55

Siedem sekund do setki – to tylko jedna z licznych cech aut, jakimi jeżdżą polscy hierarchowie kościelni. Co prawda nie zaliczają się one do klasy superluksusowych, ale na pewno nie świadczą o „skromnym życiu”, do jakiego wzywał papież Franciszek. Najczęściej wybierają niemieckie marki tj. Volkswagen, BMW czy Audi. 

Jakimi autami jeżdżą polscy biskupi? Na pewno wygodnymi
Jakimi autami jeżdżą polscy biskupi? Na pewno wygodnymi
fot. Miroslaw Pieslak/ Filip Radwanski/ Tomasz Jagodzinski / / FORUM/ ArtService

Super Express” przyjrzał się samochodom, których używają kardynał Stanisław Dziwisz, arcybiskup Marek Jędraszewski (znany z kontrowersyjnych wypowiedzi na niemal każdy temat) czy arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. 

Arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej i były bliski współpracownik Jana Pawła II jest wożony, bo korzysta z usług szofera, volkswagenem passatem generacji B8. Model produkowano w latach 2014 – 2019. To wersja z silnikiem 2.0 TD SCR BlueMotion i napędem 4MOTION sprzed liftingu. W podobnych modelach widziani byli także arcybiskup Stanisław Gądecki i arcybiskup Marek Jędraszewski. Z kolei arcybiskup Sławoj Leszek Głódź woli marki bmw i audi. Średnio na te auta trzeba wydać około 100 tys. zł.

Modele, które wybierają najczęściej hierarchowie kościelni, plasują się w segmencie aut klasy średniej. Gwarantują dobrze wyciszone wnętrze z wygodną kanapą i pojemnym bagażnikiem. Ich zaletą jest fakt, że luksusowe wnętrze „zamknięte” zostało w dość anonimowej karoserii, która łatwo wtapia się w uliczny ruch (o ile oczywiście nie jeździ po polskich bezdrożach, a metropoliach). 

Księża ze specjalnymi rabatami

Jak donosi Onet, część dilerów czy salonów samochodowych otwarcie zachęca kościelnych hierarchów do zakupów samochodów u siebie, oferując specjalne rabaty. Wśród nich jest opel i to on jest też marką najczęściej wybieraną przez księży, którzy upodobali sobie modele: astrę, insignię i corsę. Podobnie KIA oferowała specjalny program rabatowy, rozszerzając go także na zakonników i osoby zatrudnione w instytucjach kościelnych. 

O tym, że księża mogą liczyć na Orlenie na specjalne traktowanie, informowaliśmy w artykule: „Księża płacą mniej za benzynę na Orlenie. „To standardowa umowa”.

Źródło:
Agata Wojciechowska

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla „Gazety Wrocławskiej”, nagrywając dla Polskiego Radia i – ku zgorszeniu niektórych – kreując rzeczywistość w „Fakcie”. Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie.
Telefon: 71 748 9511

TematySource link