
Kandydatka do RPP: Podstawowe priorytety Rady to obniżenie CPI i usprawnienie komunikacji
6 września, 20222022-09-06 12:52, akt.2022-09-06 13:34
publikacja
2022-09-06 12:52
aktualizacja
2022-09-06 13:34


Dwa podstawowe priorytety dla RPP to obniżenie CPI i usprawnienie komunikacji – powiedziała na senackiej komisji kandydatka do RPP Joanna Tyrowicz. Dodała, że nie można wyjść z dwucyfrowej inflacji bez obniżenia zagregowanego popytu.
„Lista priorytetów polityki pieniężnej jest bardzo krótka i obejmuje dwie sprawy – obniżenie stopy inflacji i usprawnienie komunikacji banku centralnego” – powiedziała Tyrowicz.
„Nie wydaje mi się, żeby na dzisiejszym etapie dodawać do tej listy kolejne pozycje, przy tak dalekiej od celu inflacji i przy tak dużym chaosie informacyjnym. To będą moim zdaniem 2 podstawowe priorytety dla kogokolwiek, kto by dzisiaj został członkiem RPP” – powiedziała.
Według Tyrowicz nie można wyjść z dwucyfrowej inflacji bez obniżenia zagregowanego popytu, co będzie się wiązać z kosztami.
„Fundamentalny powód dlaczego mamy wysoką inflację, to dlatego, że popyt przewyższa podaż. Żeby CPI obniżyć musi się obniżyć popyt. Zagregowany popyt składa się z trzech źródeł: popytu gospodarstw domowych, inwestycji przedsiębiorstw i popytu sektora publicznego. Zazwyczaj w okresie, kiedy zwalcza się inflację, co siłą rzeczy oznacza spowolnienie, obniżają się te trzy agregaty” – powiedziała.
„(…) 'To są bardzo niekorzystne koszty obniżania inflacji, ale zaniechanie przywrócenia stabilności cen będzie oznaczało jeszcze większy ból’- to są słowa prezesa Fed w kraju, gdzie stopa inflacji jest dwukrotnie niższa niż u nas. (…) Nie można wyjść z dwucyfrowej inflacji bez obniżenia zagregowanego popytu” – powiedziała.
Dodała, że decyzja dotycząca tego, jakie grupy powinny ponieść koszty obniżenia inflacji należy do rządu.
Według Tyrowicz w obecnej sytuacji gospodarczej i demograficznej w Polsce „nie ma możliwości”, by zmaterializował się scenariusz 20-proc. bezrobocia.
Tyrowicz opowiedziała się jako zwolenniczka ostatecznego wejścia Polski do strefy euro, ale zaznaczyła, że w ogóle nie leży to w kompetencjach RPP.
Głosowanie Senatu ws. powołania Tyrowicz do RPP zaplanowano na środę 7 września. Izba wyższa parlamentu planuje rozpocząć obrady o godz. 11.
Niemal równolegle z obradami Senatu w środę rozpocznie się decyzyjne posiedzenie RPP.
Senat uzupełnia skład RPP w związku z rezygnacją ze stanowiska przez Rafała Surę, który został powołany pod koniec lipca do Zarządu NBP. Po rezygnacji Sury Rada liczy 7 członków z 10 przewidzianych ustawą, przy nieobsadzeniu 2 wakatów przez Sejm. Ustawa o NBP przewiduje, że ustalenia Rady podejmowane są przy obecności co najmniej 5 członków, w tym jej przewodniczącego. (PAP Biznes)
tus/ gor/