Konfederacja Lewiatan: RPP prawdopodobnie nie podniesie stóp procentowych w środę

Konfederacja Lewiatan: RPP prawdopodobnie nie podniesie stóp procentowych w środę

6 września, 2022 0 przez admin

Serwis AGD

2022-09-06 12:25

publikacja
2022-09-06 12:25

Konfederacja Lewiatan: RPP prawdopodobnie nie podniesie stóp procentowych w środę
Konfederacja Lewiatan: RPP prawdopodobnie nie podniesie stóp procentowych w środę
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu 7 września prawdopodobnie powstrzyma się przed kolejną podwyżką stóp procentowych – przewiduje ekspert Konfederacji Lewiatan. Podwyżka stóp jeszcze bardziej spowolni gospodarkę i nie wywrze dużego wpływu na zmniejszenie inflacji – dodał.

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) odbędzie się w środę. Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan, Mariusza Zielonki RPP „zdecyduje prawdopodobnie o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie”. Jak ocenił, sytuacja makroekonomiczna kraju się pogarsza, a ewentualna podwyżka stóp procentowych miałaby niewielki wpływ na realną inflację.

Zielonka zwrócił uwagę, że produkcja przemysłowa spada, a dane dotyczące sprzedaży detalicznej pokazują, że Polacy zaczynają kupować tylko dobra pierwszej potrzeby, odkładając na później wydatki mniej pilne. „Z kolei miękkie wskaźniki – badania koniunktury konsumentów i gospodarki oraz wskaźniki PMI wskazują na pogłębienie problemów gospodarczych. Pracodawcy w coraz większym stopniu przestają rozważać zwiększanie zatrudnienia, a wręcz w jakiejś części planują jego redukcję” – podkreślił.

Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan RPP zdaje sobie sprawę, że bardzo dobra obecnie sytuacja na rynku pracy może się szybko zmienić – procesy zwalniania są czasochłonne. „W tej sytuacji mimo wszystko podwyższanie stóp procentowych może jeszcze w większym stopniu przyczynić się do spowolnienia gospodarczego, a jednocześnie, jak pokazuje historia, niewiele wpłynąć na realną inflację” – ocenił.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających.

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Zielona zastrzegł jednak, że „na przeciwnej stronie szali” są wypowiedzi członków RPP, którzy wskazują, że jest przestrzeń do kolejnej podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku. „Sam rząd wskazuje w projekcie ustawy budżetowej, że w kolejny rok wejdziemy ze stopą referencyjną na poziomie 7 proc. A jakakolwiek przestrzeń do redukcji pojawić się może dopiero pod koniec przyszłego roku” – przypomniał.

Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 6,5 proc. Ostatnia, 10. z rzędu podwyżka stóp procentowych miała miejsce w lipcu br. RPP rozpoczęła cykl podwyżek w październiku ubiegłego roku. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ mk/

Źródło:PAP
TematySource link