Morawiecki o dwóch sposobach na obniżenie cen energii przez KE

Morawiecki o dwóch sposobach na obniżenie cen energii przez KE

6 września, 2022 0 przez admin

Serwis AGD

2022-09-06 10:36, akt.2022-09-06 12:27

publikacja
2022-09-06 10:36

aktualizacja
2022-09-06 12:27

Morawiecki o dwóch sposobach na obniżenie cen energii przez KE
Morawiecki o dwóch sposobach na obniżenie cen energii przez KE
fot. Adam Chelstowski / / Forum

Ponaglam Komisję Europejską do pilnych działań ws. cen energii, należy obniżyć ceny stawek ETS oraz zmienić sposób kalkulacji cen energii – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przekazał, że we wtorek będzie rozmawiał na ten temat z premierem Czech, które przewodniczą obecnie Radzie UE.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział w weekend w wywiadzie dla kilku europejskich mediów, że Komisja Europejska nie może czekać, aż Ursula von der Leyen wygłosi 14 września w Parlamencie Europejskim przemówienie o stanie UE, aby zaproponować rozwiązania dotyczące kosztów kryzysu energetycznego. „Nie ma dnia do stracenia” – powiedział, dodając, że ważne jest, aby UE zajęła się kwestią limitów cenowych.

Premier był pytany na konferencji prasowej w Wysokiem Mazowieckiem (woj. podlaskie), czy podziela zdanie szefa Rady Europejskiej oraz czy planuje w najbliższym dniach rozmowy z szefami rządów innych państw nt. cen energii.

„Nie tylko podzielam to zdanie (Charles’a Michela), ale również sam ponaglam Komisję Europejską do pilnych działań. Rozmawiałem o tym z Ursulą von der Leyen w Kopenhadze kilka dni temu, rozmawiałem również z premierami Danii, Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii, bo to jest kluczowy temat. Wysokie ceny energii muszą być skontrowane, musimy im przeciwdziałać właśnie poprzez działania regulacyjne” – powiedział Morawiecki.

Dodał, że w rękach Komisji Europejskiej są dwa potężne instrumenty regulacyjne. „Obniżcie ceny ETS-u (Europejski System Handlu Emisjami) z tych 80, 90 euro na 20, 30 euro, natychmiast spowodujemy tym samym spadek cen energii. I zmieńmy sposób kalkulacji cen, nie według tego mechanizmu, który ileś lat temu został narzucony, tylko w sposób bardziej wysublimowany, bardziej mądry na dzisiejsze czasy. Nie dajmy się Putinowi i Rosji złapać w te pułapkę wysokich cen” – apelował szef polskiego rządu.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających.

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Dodał, że jest w kontakcie z premierami innych państw i we wtorek wieczorem będzie rozmawiał z premierem Czech Petrem Fialą. Jego kraj obecnie sprawuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Morawiecki powiedział, że Polska jest w bardzo bliskich kontaktach z Czechami. „I myślę, że nasz głos – państwa bałtyckie, ale szeroko rozumiane, czyli Szwecja, Dania, Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Polska – mam nadzieję, że się Niemcy wreszcie do tego dołączą, ale również Republika Czeska, Węgry, Grupa Wyszehradzka – stanowi coraz ważniejszą siłę w ramach UE i zgadzam się, że nie ma ani jednego dnia do stracenia” – powiedział.

Dodał, że jest też w kontakcie z przewodniczącym Rady Europejskiej. „I potwierdzam, że trzeba działać szybko, pilnie i do tego będę przynaglał KE” – powiedział premier.

Komisja Europejska nie komentuje krytyki pod swoim adresem ze strony Charles’a Michela ws. cen energii. Przewodnicząca von der Leyen powiedziała w piątek, że jest „mocno przekonana” o konieczności ograniczenia ceny rosyjskiego gazu eksportowanego rurociągiem do UE. „Próg cen gazu można zaproponować na poziomie europejskim” – powiedziała.

Ministrowie ds. energii z całego bloku mają spotkać się 9 września na nadzwyczajnym szczycie.

Minister Moskwa: Na unijnej radzie ds. energii zaprezentujemy pomysł na system kształtowania taryf w energetyce

„Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła to najbardziej kompleksowe i najszersze rozwiązanie wspierające wszystkich odbiorców ciepła, których potencjalnie mogą dotknąć podwyżki. Będziemy chcieli podzielić się naszymi rozwiązaniami z innymi państwami europejskimi 9 września, na posiedzeniu unijnej rady ds. energii” – powiedziała.

Jak dodała, jednocześnie w czasie tej rady odbędzie się debata na temat cen energii. „Polska będzie prezentowała swój pomysł na inny system kształtowania taryf w energetyce. Będziemy też proponować blokadę opłaty emisyjnej, czyli ETS, na poziomie 32 euro” – powiedziała Moskwa.

Minister Moskwa pytana o to, czy rząd przygotowuje regulacje dot. wsparcia dla firm związanego z wysokimi cenami gazu zwróciła uwagę, że rozwiązania te muszą być koordynowane na poziomie wszystkich państw europejskich, „by nie zaburzać konkurencyjności”. „Dozwolone są dla branż w określonych parametrach, tych energochłonnych i nad takim funduszem pracuje MRiT” – wskazała. Zaznaczyła, że nie ma pozostałych ram, w tym dla małych i średnich przedsiębiorstw. „Jest czas, by (…) zmiany w ramach pomocy na poziomie UE, szczególnie dla małych przedsiębiorstw podjąć. I to będziemy postulować, prezentując konkretne rozwiązania” – powiedziała Moskwa.

aop/ maja/ je/

autor: Karol Kostrzewa, Edyta Roś

Źródło:PAP



Source link