Nowe etykiety na żywności. Zasugerują dłuższy termin ważności

Nowe etykiety na żywności. Zasugerują dłuższy termin ważności

14 marca, 2023 0 przez admin

Marcin Kaźmierczak2023-03-14 08:43redaktor Bankier.pl

publikacja
2023-03-14 08:43

Nowe oznaczenia mają w przyszłości pojawić się na produktach spożywczych. To pomysł Komisji Europejskiej, by nowe etykiety sugerowały, że dany produkt nadaje się do spożycia nawet, gdy upłynie termin jego ważności.

UE walczy z marnowaniem żywności i chce wprowadzić nowe etykiety na produktach spożywczych
UE walczy z marnowaniem żywności i chce wprowadzić nowe etykiety na produktach spożywczych
/ Andrzej Hulimka

Oprócz standardowej formuły „najlepiej spożyć przed”, określającej minimalny termin ważności, na produktach żywnościowych będą miały pojawiać się oznaczenia: „często po upływie” lub „często dobre dłużej” – informuje serwis gazeta.pl. Nowe oznaczenia mają informować klientów, że dany produkt może nadawać się do spożycia także po upłynięciu określonego datą terminu ważności.

Komisja Europejska prowadzi obecnie konsultacje publiczne w sprawie projektu wprowadzającego nowe oznaczenia na etykietach oraz tego, jak miałyby one dokładnie wyglądać.

Wszystko po to, by Europejczycy nie marnowali żywności. Zgodnie z pomysłem KE do 2030 r. państwa członkowskie powinny ograniczyć marnowanie żywności o 50 proc. Jeszcze pięć lat temu, w 2018 r., w państwach należących do Unii Europejskiej wytworzono 88 mln ton odpadów będących żywnością.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse – Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

TematySource link