

Projekt ustawy o pomocy odbiorcom energii elektrycznej zakłada rekompensaty dla firm obrotu i dystrybucji. Projekt zakłada stabilizację rachunków w 2023 roku na poziomie z 2022 roku. Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych – podano w wykazie prac rządu.
„Projektowane rozwiązania w zakresie ochrony ww. grupy odbiorców zakładają, iż niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej w taryfach na rok 2023 w rozliczeniach z odbiorcami przewidziana jest stabilizacja ich rachunków za energię elektryczną na poziomie cen i stawek opłat taryfowych z roku 2022” – napisano.
Ponadto projekt zakłada:
- obowiązek stosowania w 2023 r. przez przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną dla odbiorców grupy taryfowej G cen energii elektrycznej z 2022 r. w zakresie limitów zużycia,
- objęcie obowiązkiem przedłożenia taryfy dla grupy taryfowej G przedsiębiorstw energetycznych wykonujących zadania sprzedawcy z urzędu, wykonujących działalność w zakresie obrotu,
- obowiązek dla przedsiębiorstw energetycznych wykonujących działalność w zakresie obrotu energią elektryczną, wchodzących w skład przedsiębiorstw zintegrowanych pionowo stosowania w 2023 r. w rozliczeniach z odbiorcami cen zatwierdzonych w taryfach na rok 2022 w ramach limitów zużycia,
- obowiązek dla przedsiębiorstw energetycznych wykonujących działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną dla odbiorców z grupy taryfowej G na zasadach wolnorynkowych, stosowania w roku 2023 r. cen z 2022 r. w zakresie umów, które są objęte wzrostem cen w 2023 r.,
- odpowiednie rozwiązania w zakresie poziomu stawek opłat dystrybucyjnych.
W projekcie wprowadzono również mechanizm stanowiący zachętę do efektywnego zużycia energii elektrycznej i promowania oszczędności energii elektrycznej, tj. ograniczenie zastosowania cen z roku 2022 do ilości maksymalnie 2 MWh zużytej przez odbiorcę w gospodarstwie domowym w roku 2023. Wielkość tego limitu jest zbliżona do mediany średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w roku 2020. Odpowiednio limit 2 MWh dotyczy także rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu.
Zastosowano również dodatkowe wsparcie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny, rolników i osób z niepełnosprawnościami, dla których zwiększono limit preferencyjnego zużycia energii elektrycznej z 2 do 2,6 MWh.

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających.
Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
W projekcie napisano, że zgodnie z zaproponowanymi przepisami dodatek elektryczny przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania tego gospodarstwa będzie energia elektryczna.
Ponadto zaprojektowano mechanizm zachęcający do efektywnego zużycia energii, przy założeniu zużycia przez odbiorcę w roku 2023 maksymalnie 90 proc. wolumenu z roku 2022.
Zaprojektowano system rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu i dystrybucji, gdzie podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat będzie Zarządca Rozliczeń.
Projekt ustawy przewiduje nałożenie na kierowników jednostek finansów publicznych obowiązku w zakresie ograniczenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. w IV kwartale 2022 r. oraz w 2023 r. w stosunku do średniorocznego zużycia energii elektrycznej odpowiednio w latach 2018-2019 oraz w roku 2022.
Wszystko, co tej jesieni i zimy musisz wiedzieć o ogrzewaniu:
(PAP Biznes)
map/ osz/