Premier: warto zamawiać węgiel z dostawą na grudzień lub na styczeń

Premier: warto zamawiać węgiel z dostawą na grudzień lub na styczeń

6 września, 2022 0 przez admin

Serwis AGD

Premier: warto zamawiać węgiel z dostawą na grudzień lub na styczeń
Premier: warto zamawiać węgiel z dostawą na grudzień lub na styczeń
fot. Krystian Maj / / KPRM

W całym sezonie grzewczym dostępność węgla będzie „niewątpliwie bardzo wysoka”, ale na początku warto zamawiać węgiel z pewnym odroczeniem, z dostawą na grudzień lub styczeń – powiedział w rozmowie z PAP premier Mateusz Morawiecki

„Problem dostępności węgla spędza mi sen z powiek od kilku miesięcy, dlatego organizujemy regularne spotkania kilku ministrów kluczowych dla tematu energii. Ściągamy węgiel z całego świata, staramy się go dostarczać do różnych miejsc w Polsce, eliminujemy wąskie gardła” – powiedział premier zapytany przez PAP, czy zimą nie zabraknie w Polsce węgla.

Dodał, że proces dystrybucji w dużym stopniu zależy od prywatnych przedsiębiorców – składów węglowych. „Chcemy w związku z tym zwiększyć ilość zakontraktowanego i dostarczonego do Polski węgla, w porównaniu z tym zużytym podczas poprzedniego sezonu, aby jego wysoka podaż skłaniała składy celne do sprzedaży po przyzwoitych cenach” – dodał Morawiecki. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by tego węgla nie zabrakło” – zapewnił.

Podkreślił, że Polska już dziś ma zakontraktowany do kwietnia węgiel na poziomie przewyższającym zużycie z poprzedniej zimy. „To też o czymś świadczy, że węgiel miedzy wrześniem a kwietniem przypłynie w ilości większej niż zużyliśmy to mijającej zimy” – zaznaczył premier.

„Jednak niepokój może wiązać się z tym, że każdy – na skutek tej pewnej psychozy wzbudzonej w naszej ojczyźnie, nie bez udziału opozycji – uznaje, że wzorem poprzednich lat, kiedy tych problemów nie było, musi zaopatrzyć się w węgiel jak najszybciej” – powiedział premier dodając, że „to jest poniekąd zrozumiałe, wielu ludzi tak robiło do tej pory, że na początku sezonu zaopatrywało się w cały węgiel”.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających.

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

„Wskazujemy na to, że o ile w całym sezonie grzewczym dostępność węgla będzie niewątpliwie bardzo wysoka, o tyle na samym początku warto zamawiać węgiel z dostawą na grudzień lub na styczeń, bardziej na styczeń, czyli z pewnym odroczeniem” – mówił Morawiecki.

Premier pytany był również o wysokie ceny energii, gazu. Pytany, czy te ceny dalej będą rosły, odparł, że „w ogromnym stopniu zależy to od cen gazu na rynkach międzynarodowych, a także od odpowiedzi KE na nasze wezwanie do zmiany zasad kalkulacji cen”.

„Jest jeszcze jeden sposób na szybką obniżkę cen. (…) To jest mianowicie o administracyjne obniżenie ceny ETS, czyli urzędowe obniżenie ceny uprawnień do emisji CO2. Na przykład do poziomu 20 lub 30 euro za tonę na najbliższy rok lub nawet dwa lata” – powiedział Morawiecki. Jak zauważył, „doprowadziłoby to w bardzo krótkim czasie do spadku cen energii”.

Szef rządu uważa, że „błędna polityka energetyczna i klimatyczna UE jest współwinną dzisiejszej sytuacji”. „Tych winnych jest dwóch. Jeden – to zbrodniczy system rosyjski i oczywiście w tę stronę trzeba przede wszystkim kierować ostrze oskarżeń. Ale i nie możemy udawać, że polityka UE, polityka KE nie przyczyniła się do tych bardzo wysokich cen. Jak najbardziej się przyczyniła” – ocenił Morawiecki.

Premier podkreślił, że UE „ma dziś część instrumentów po to, by doprowadzić do obniżek tych cen”. „Stąd w Kopenhadze (spotkanie Bornholm Summit 30 sierpnia – PAP), a także wcześniej – na Radzie Europejskiej w Brukseli bardzo głośno dopominałem się o użycie tych instrumentów” – zaznaczył premier.

Morawiecki zapytany przez PAP o rosnącą inflację ocenił: „Wiele osób przyglądało się kształtowi naszego budżetu. I, proszę zwrócić uwagę, że o ile ten budżet ujmuje wszystkie skutki o charakterze złagodzenia wpływu inflacji na portfele wszystkich Polaków, o tyle ten budżet nie jest budżetem rozrzutnym, jest to więc współgranie polityki fiskalnej wraz z polityką monetarną i polityką regulacyjną przy zadaniu obniżenia inflacji” – opowiedział.

„Wierzę, że – o ile nie nastąpią gwałtowne ruchy na rynku energii w kolejnych kilku miesiącach – to inflacja w kolejnych kilku miesiącach powinna znaleźć się w trendzie spadkowym” – podkreślił Morawiecki.

„Choć trzeba w odniesieniu do tej sprawy zaznaczyć również, że pierwszy kwartał przyszłego roku to będzie ponowne, mam nadzieje że krótkotrwałe, odbicie inflacji ze względu na to, że mierzy się ją w odniesieniu do pierwszego kwartału tego roku. A pierwszy kwartał tego roku był kwartałem relatywnie niższej inflacji. W związku z tym, z takim odbiciem z pierwszym kwartale przyszłego roku trzeba by się liczyć” – powiedział Morawiecki.

Według opublikowanego pod koniec sierpnia szybkiego szacunku GUS, w sierpniu inflacja wyniosła 16,1 proc. rok do roku, w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 0,8 proc.(PAP)

Autorki: Edyta Roś, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ ero/ ann/

Źródło:PAPSource link