Przewodniczący ZNP: Nie można wykluczyć strajku nauczycieli w grudniu lub styczniu

Przewodniczący ZNP: Nie można wykluczyć strajku nauczycieli w grudniu lub styczniu

20 września, 2022 0 przez admin

Serwis AGD

2022-09-20 19:05

publikacja
2022-09-20 19:05

Przewodniczący ZNP: Nie można wykluczyć strajku nauczycieli w grudniu lub styczniu
Przewodniczący ZNP: Nie można wykluczyć strajku nauczycieli w grudniu lub styczniu
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Nie wykluczam, że jest to wielce prawdopodobne, że strajk nauczycieli będzie miał miejsce w grudniu lub styczniu – przyznał we wtorek w RMF FM przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) Sławomir Broniarz. Tę decyzję uzależnił m.in. od poziomu płac nauczycieli.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz pytany był we wtorek w radiu RMF FM między innymi o to, czy można spodziewać się strajku nauczycieli w grudniu lub styczniu. Stwierdził, że zależy to od tego, jak będzie rozwijała się debata związana z płacami nauczycieli i polityką edukacyjną.

„Oczywiście kwestią kluczową, zresztą z formalnego punktu widzenia jedyną, która może wywołać strajk, są sprawy prawa pracy. I jeżeli płace nauczycieli będą nadal utrzymywały się na tak dramatycznie niskim poziomie, a zacznie tych nauczycieli brakować i będą rosły obciążenia, no to nie wykluczam, że jest to wiele prawdopodobne” – podkreślił Broniarz.

Dopytywany o to, czy ZNP szykuje się już do strajku przyznał, że tak. „Ta akcja protestacyjna i te wydarzenia, które będą następowały w październiku, są w jakiejś mierze taką uwertura do tego, co może mieć miejsce w przyszłym roku” – powiedział. Zaznaczył, że w pewnym momencie obecna akcja protestacyjna może przerodzić się w spór zbiorowy. W październiku ZNP planuje organizację w Warszawie miasteczka edukacyjnego. Broniarz nie sprecyzował jednak, gdzie będzie ono zlokalizowane.

Według niego problemem jest to, że nauczyciele muszą wejść w spór zbiorowy z własnym pracodawcą. „Tym pracodawcą jest szkoła, kierownikiem zakładu pracy jest dyrektor, który jedzie na tym samym wózku, co nauczyciele – to jest jakiś absurd” – ocenił. Broniarz powiedział, że należy urealnić pracodawcę. Dodał, że trwają rozmowy w Radzie Dialogu Społecznego. „Intencją rządu jest dokładnie coś innego – znakomite utrudnienie związkom zawodowym wchodzenia w spór zbiorowy i rozpoczynanie ewentualnego strajku” – ocenił.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

Broniarz pytany o spotkanie z szefem MEiN Przemysławem Czarnkiem stwierdził, że minister „nie jest specjalnie chętny do tych spotkań.” „Między jednym a drugim spotkaniem upłynęło dokładnie 292 dni, więc tutaj nadmiaru chęci spotkania z tymi działaczami związkowymi nie ma” – ocenił.

Podkreślił, że ZNP jest otwarty na spotkanie z Czarnkiem. Powiedział, że związek zamierza zaprosić szefa MEiN na spotkanie na godz. 9.00 we wtorek.

Broniarz skomentował w internetowej części rozmowy petycje do ministra Przemysława Czarnka ws. odwołania ustnej matury w 2023 r. Przewodniczący ZNP przyznał, że popiera tę inicjatywę i apel ten „powinien być poważnie przez ministerstwo rozpatrzony”.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Źródło:PAPSource link