Sklepy mogą być otwarte w niedziele. Jest decyzja sądu

Sklepy mogą być otwarte w niedziele. Jest decyzja sądu

15 marca, 2023 0 przez admin

Marcin Kaźmierczak2023-03-15 09:20redaktor Bankier.pl

publikacja
2023-03-15 09:20

Sklepy mogą otwierać się w niedziele niehandlowe, jeśli są jednocześnie wypożyczalniami sprzętu sportowego – tak wynika z wyroku jednego z polskich sądów rejonowych, o czym informuje Business Insider.

Sklepy mogą być otwarte w niedziele. Jest przełomowa decyzja sądu
Sklepy mogą być otwarte w niedziele. Jest przełomowa decyzja sądu
fot. Roman Chekhovskoi / / Shutterstock

Wypożyczalnie sprzętu sportowego, podobnie jak wypożyczalnie książek, były jednymi z furtek, którymi duże sieci handlowe i mniejsi przedsiębiorcy próbowali obchodzić zakaz handlu w niedziele. Choć pojawiały się interpretacje przepisów wskazujące, że wymienione furtki były jak najbardziej legalne, to wciąż brakowało wyroków sądów, które by to potwierdzały.

Zmieniło się to jednak w ostatnich tygodniach, a wyrok w sprawie podjął Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze. Dotyczyła ona przedsiębiorcy, który otwierał swój sklep w niedziele niehandlowe (czyli obecnie niemal wszystkie). W placówce jednocześnie można było wypożyczyć sprzęt sportowy.

Jeleniogórski sąd umorzył sprawę, uznając, że wypożyczalnia sprzętu sportowego to jeden z wyjątków przewidzianych w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która dodatkowo nie nakłada na przedsiębiorców korzystających z furtki żadnych dodatkowych wymogów do spełnienia.

Oznacza to, że prowadzenie wypożyczalni sprzętu sportowego nie musi być działalnością przeważającą w danym sklepie.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse – Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

TematySource link