UOKiK: Inspekcja Handlowa bada rynek dystrybucji węgla kamiennego

UOKiK: Inspekcja Handlowa bada rynek dystrybucji węgla kamiennego

25 września, 2022 0 przez admin

2022-09-24 06:43

publikacja
2022-09-24 06:43

UOKiK: Inspekcja Handlowa bada rynek dystrybucji węgla kamiennego
UOKiK: Inspekcja Handlowa bada rynek dystrybucji węgla kamiennego
fot. Maria Kaminska / / Shutterstock

Inspekcja Handlowa prowadzi badanie rynku dystrybucji węgla kamiennego i sprawdza praktyki importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla – informuje UOKiK. Urząd przypomina, że za złamanie przepisów antymonopolowych grozi kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu.

Jak powiedziała PAP Rzecznik Prasowa Małgorzata Cieloch, w ramach postępowania wyjaśniającego analizujemy praktyki importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla. „Działania na terenie całego kraju prowadzimy przy wsparciu Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej już od lipca” – zaznaczyła.

„Obecna sytuacja na rynku węgla spowodowana jest nadzwyczajnymi okolicznościami gospodarczymi. Musimy dokładnie zbadać mechanizmy funkcjonujące na rynku węgla także, aby uzyskać pewność, że nie występują na nim praktyki ograniczające konkurencję” – podkreśliła.

Przypomniała, że już w lipcu prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że celem zleconego przez niego postępowania wyjaśniającego jest zbadanie zasad dystrybucji surowca i sprawdzenie, czy przy sprzedaży może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję.

Jak zaznaczył wówczas, ceny produktów w gospodarce wolnorynkowej są kształtowane w ramach swobody prowadzenia działalności gospodarczej bezpośrednio przez przedsiębiorców. Zwrócił uwagę, że jeśli są one wynikiem nadużywania pozycji dominującej przez największych graczy na danym rynku lub niedozwolonego prawem porozumienia przedsiębiorców, tj. podziału rynku czy zmowy cenowej dochodzi do interwencji prezesa UOKiK. „W takich sytuacjach organ w dalszym ciągu nie ustala poziomu cen, a oddziaływać na nie może jedynie pośrednio, tj. poprzez wyeliminowanie niedozwolonych prawem praktyk i zwiększenie konkurencyjności na danym rynku. W naszym postępowaniu chcemy zweryfikować, czy takie praktyki nie występują właśnie na rynku węgla” – wyjaśnił szef UOKiK.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających.

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Dodał, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko określonym podmiotom.

Jak podkreśliła Cieloch, jeśli analiza wykaże, że na rynku węgla może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję, wówczas Prezes UOKiK może postawić zarzuty konkretnym przedsiębiorcom. „Za nadużywanie pozycji dominującej lub stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu” – przypomniała. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ skr/

Źródło:PAPSource link