Virgin nie sięgnie już gwiazd. Zawiesza program kosmiczny i zwalnia

Virgin nie sięgnie już gwiazd. Zawiesza program kosmiczny i zwalnia

16 marca, 2023 0 przez admin

Agata Wojciechowska2023-03-16 08:00redaktor

publikacja
2023-03-16 08:00

Firma Virgin Orbit zawiesiła swoją działalność na czas nieokreślony. Poinformowała pracowników związanych z programem kosmicznym, że musi zrestrukturyzować swoje finanse. Na razie marzenie o gwiazdach Richarda Bransona musi poczekać.

Virgin nie sięgnie już gwiazd. Zawiesza program kosmiczny i zwalnia
Virgin nie sięgnie już gwiazd. Zawiesza program kosmiczny i zwalnia
fot. MIKE BLAKE / /  Reuters / Forum

O decyzji Richarda Bransona i reszty kierownictwa zatrudnieni zostali powiadomieni w środę, a szczegóły zostaną przedstawione w nadchodzącym tygodniu. W czwartek decyzja o zawieszeniu programu kosmicznego „wchodzi w życie”. Zgodnie z doniesieniami wypowiedzenia otrzymają także wszyscy pracownicy związani z programem kosmicznym.

– Przerwa pozwoli Virgin Orbit na sfinalizowanie nowego planu inwestycyjnego – powiedział dyrektor Dan Hart cytowany przez Agencję Reuters. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwa wspomniana przerwa. 

Kurs akcji Virgin Orbit spadł o 18,8 proc. do 82 centów. 

W styczniu jumbo jet obsługiwany przez Virgin Orbit wyniósł rakietę z Newquay w Kornwalii. Na początku wszystko przebiegało zgodnie z planem – rakieta wznosiła się prawidłowo. Jednak później zgodnie z komunikatem firmy doszło do „anomalii”. Satelity, które miała wynieść na orbitę, stracono. Po przeprowadzeniu dochodzenia w zeszłym miesiącu Virgin Orbit ujawniła, że misja się nie powiodła, gdyż wypadł filtr paliwa rakietowego, powodując przegrzanie jednego z silników. Firma zaznaczyła, że „nasza kolejna rakieta będzie uwzględniała tę modyfikację. Na razie jest w końcowej fazie testów”.  Jednak to niepowodzenie poważnie odbiło się na finansach Virgin. 

Źródło:
Agata Wojciechowska

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla „Gazety Wrocławskiej”, nagrywając dla Polskiego Radia i – ku zgorszeniu niektórych – kreując rzeczywistość w „Fakcie”. Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie.
Telefon: 71 748 9511

TematySource link