Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. Pracuje tam 1500 osób

Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. Pracuje tam 1500 osób

16 marca, 2023 0 przez admin

2023-03-16 13:26

publikacja
2023-03-16 13:26

W wydanym w czwartek komunikacie Volvo Buses podało, że zamknie swoją fabrykę we Wrocławiu w I kwartale 2024 roku. „Decyzja o stopniowym wygaszeniu produkcji kompletnych autobusów i autokarów będzie miała wpływ na około 1600 miejsc pracy, z czego około 1500 we Wrocławiu” – dodają przedstawiciele firmy. 

Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. Pracuje tam 1500 osób
Volvo zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. Pracuje tam 1500 osób
fot. Jeppe Gustafsson / / Shutterstock

Volvo Buses zapowiedziało, że zmienia swój model biznesowy w Europie i wdraża „to samo, sprawdzone rozwiązanie, które stosuje na kilku innych rynkach”.

Spółka skoncentruje swoją działalność na produkcji podwozi i razem z zewnętrznymi producentami zaoferuje klientom w Europie pełną gamę autobusów miejskich i międzymiastowych oraz autokarów dla segmentu premium. W związku z tym przedsiębiorstwo zdecydowało o zamknięciu swojej fabryki autobusów we Wrocławiu.

Volvo wycofuje się z Wrocławia. Wiadomo, kto przejmie fabrykę autobusów

„Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który już dzisiaj z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy naszej firmie długoterminową konkurencyjność” – powiedziała prezes Volvo Buses Anna Westerberg cytowana w informacji prasowej.

Jak podano w komunikacie, przedsiębiorstwo podpisało już list intencyjny ws. sprzedaży wydzielonych nieruchomości we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding.

„Nowy inwestor rozpocznie działalność o innym profilu i będzie stopniowo rozbudowywał zakład produkcyjny we Wrocławiu. Produkcja rozpocznie się w 2024 roku i będzie rozwijana w kolejnych latach. List intencyjny obejmuje zamiar Vargas Holding zaoferowania zatrudnienia części pracowników Volvo Buses, niektórych już w trzecim kwartale 2023 roku” – informuje Volvo Buses.

„Chociaż Vargas Holding będzie działał w innej branży niż nasza, kluczowym czynnikiem dla nich jest możliwość zatrudnienia doświadczonej kadry, pracującej w naszej organizacji we Wrocławiu, niezbędnej do uruchomienia działalności oraz przyszłej ekspansji” – tłumaczy Westerberg. 

Po przejęciu infrastruktury od szwedzkiego producenta samochodów Vargas Holding chce uruchomić przedsięwzięcie z obszaru rozwiązań energetycznych dla domów. 

Volvo Buses zatrudnia łącznie 1600 osób, z czego 1500 we wrocławskiej fabryce. Firma zapowiada wsparcie dla zwalnianych pracowników i zaznacza, że prowadzi dialog ze związkami zawodowymi i władzami lokalnymi. 

ML

Źródło:Source link