Wall Street lekko w górę po „minutkach” z Fedu

Wall Street lekko w górę po „minutkach” z Fedu

4 stycznia, 2023 0 przez admin

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi wzrostami głównych indeksów. Do poprawy nastrojów przyczyniła się publikacja protokołu z grudniowego posiedzenia Fed

Wall Street lekko w górę po "minutkach" z Fedu
Wall Street lekko w górę po "minutkach" z Fedu
fot. Michael Nagle / / Xinhua News Agency

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,40 proc. i wyniósł 33.269,77 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,75 proc. i wyniósł 3.852,97 pkt. Nasdaq Composite poszedł w górę o 0,69 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.458,76 pkt.

– Lęk o wpływ agresywnych podwyżek stóp procentowych na amerykańską gospodarkę ponownie niepokoi inwestorów, a cena ropy kontynuuje trend spadkowy – powiedziała Susannah Streeter, starsza analityczka ds. inwestycji i rynków w Hargreaves Lansdown.

– Akcje amerykańskie nie były w stanie utrzymać wcześniejszych wzrostów, ponieważ restrykcyjna polityka monetarna i obawy przed recesją pozostawały w centrum uwagi inwestorów. Kupowanie na dołku wywołało kolejne odbicie rynku niedźwiedzia, które wcale nie trwało długo – wskazywał starszy analityk rynku Oandy, Ed Moya.

Rob Carnell, szef działu badań Azji i Pacyfiku w ING, wskazał, że rynek zaczął rok dość niepewnie i wciąż zmaga się z przewidywaniami dotyczącymi tego, co zobaczymy w tym roku ze strony Fedu.

W centrum uwagi inwestorów była w środę publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fed. Wynika z niego, że członkowie FOMC nie przewidują obniżek stóp proc. w 2023 r. W minutes dodano, że restrykcyjna polityka zostanie utrzymana, aż Fed nie będzie miał pewności, że inflacja spada w kierunku celu.

– Przy utrzymującej się inflacji powyżej 2-proc. celu Komitetu i utrzymującej się bardzo napiętej sytuacji na rynku pracy, wszyscy uczestnicy posiedzenia podnieśli prognozę właściwej ścieżki stopy funduszy federalnych w stosunku do swojej oceny z wrześniowego posiedzenia. Żaden z uczestników posiedzenia nie przewidywał, że właściwe będzie rozpoczęcie obniżania docelowej stopy funduszy federalnych w 2023 r. – napisano w protokole po grudniowym posiedzeniu Fedu.

– Uczestnicy posiedzenia generalnie zauważyli, że restrykcyjne nastawienie polityczne będzie musiało zostać utrzymane, dopóki napływające dane nie dadzą pewności, że inflacja jest na trwałej ścieżce spadkowej do 2 proc., co prawdopodobnie zajmie trochę czasu. W związku z utrzymującym się i niedopuszczalnie wysokim poziomem inflacji, kilku uczestników posiedzenia stwierdziło, że doświadczenia historyczne ostrzegają przed przedwczesnym luzowaniem polityki pieniężnej – dodano.

Z minutes wynika, że przy podejmowaniu decyzji FOMC musi równoważyć czynniki ryzyka oddziałujące w przeciwne strony.

– Uczestnicy posiedzenia omówili szereg zagadnień związanych z zarządzaniem ryzykiem, związanych z prowadzeniem polityki pieniężnej. Wielu uczestników posiedzenia podkreślało, że Komitet musi nadal równoważyć dwa rodzaje ryzyka. Jednym z zagrożeń było to, że niewystarczająco restrykcyjna polityka pieniężna mogłaby spowodować, że inflacja utrzymałaby się powyżej celu Komitetu dłużej, niż oczekiwano, prowadząc do niezakotwiczonych oczekiwań inflacyjnych i osłabienia siły nabywczej gospodarstw domowych, zwłaszcza tych, które już teraz mają trudności z związaniem końca z końcem – podano w sprawozdaniu.

Inwestorzy analizowali w środę najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki. Liczba nieobsadzonych etatów w USA, według ankiety JOLTS, w listopadzie wyniosła 10,458 mln wobec 10,512 mln odnotowanych miesiąc wcześniej po rewizji z 10,334 mln. Oczekiwano, że liczba wolnych miejsc pracy wyniesie 10,05 mln.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w grudniu wyniósł 48,4 pkt. wobec 49 pkt. w poprzednim miesiącu – podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 48,5 pkt.

Irlandzki Komisarz ds. Ochrony Danych (DPC) nałożył w środę 390 mln euro grzywny na Metę, firmę-matkę Facebooka, za naruszanie prywatności. DPC zakazał też firmie zmuszania użytkowników w Unii Europejskiej do akceptowania personalizowanych reklam dobieranych na podstawie ich aktywności w sieci.

Jak komentuje Associated Press decyzja DPC, która dotyczy działalności Facebooka i Instagrama, może zmusić Metę do zmiany modelu biznesowego. Firma zapowiedziała jednak, że odwoła się od tego wyroku. Akcje Meta Platforms zyskały na koniec dnia 2 proc.

Microsoft spadł o 4 proc. UBS obniżył rekomendację dla akcji spółki do „neutralnie” z „kupuj”.

Akcje GE zwyżkowały prawie 6 proc. GE HealthCare Technologies w środę rozpoczyna handel jako oddzielna spółka indeksu S&P 500. GE w 2021 roku ujawnił plany podziału na trzy firmy, aby móc skoncentrować się na działalności lotniczej. W 2024 roku planuje wydzielenie segmentu energetycznego.

Notowania Salesforce wzrosły o 3,5 proc. po tym, jak spółka podała, że zamierza zwolnić ponad 8.000 swoich pracowników.

Tesla zyskała ponad 5 proc. po 12-proc. spadku we wtorek po niespełnieniu oczekiwań analityków z Wall Street dotyczących dostaw aut za czwarty kwartał 2022 roku.

Akcje chińskich spółek notowanych w USA rosły po tym, jak Ant Group otrzymała zgodę na rozszerzenie działalności w zakresie finansów konsumenckich, co jest oznaką postępów w rozwiązywaniu problemów postulowanych przez organy regulacyjne. Alibaba, która jest właścicielem 33 proc. Ant, i JDCom rosną o ponad 6 proc. przed sesją.

Pfizer spadł o 2 proc. Bank of America obniżył rekomendację dla akcji spółki do „neutralnie” z „kupuj”.

Merck wzrósł prawie 1 proc. Bank of America podniósł rekomendację dla akcji spółki do „kupuj” z „neutralnie”.

Rentowność 10-letnich UST spadła o 5 pb. do 3,69 proc. Dochodowość 30-letnich spadła o 4 pb. do 3,79 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -66 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -85 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na luty są wyceniane po 73,43 USD za baryłkę, po spadku o 4,6 proc., a marcowe futures na Brent zniżkują o 4,5 proc. do 78,45 USD/b. (PAP Biznes)

pr/Source link